Задай въпрос тук
Десислава Антонова Десислава Антонова Потребител

Отказ за предоставяне на неплатен отпуск



Здравейте,



Наета съм на трудов договор на ненормирано работно време. Уча магистратура без откъсване от производството и без съгласието на работодателя. Същевременно съм майка на дете на 5 години със специфични нужди, като с бащата сме разделени, не живеем заедно и нямаме брак. Работодателят ми отказва правото да ползвам неплатен отпуск за учение и за отглеждане на дете до 8 години. Има ли право да ми откаже и какви стъпки мога да предприема в този случай?



Благодаря за отделеното време!



Поздрави, Десислава


Отговори

  • Здравейте,

    След като сама се грижите за детето, имате право на неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст в размер на 12 месеца. За да го ползвате, трябва да уведомите работодателя в срок на - малко 10 дни преди ползването на отпуска. Съгласно наредбата за работното време, почивките и отпуските, работодателя е длъжен да ви осигури този отпуск, стига да имате право на него.

    За справка:
    - чл.167а от Кодекса на труда;
    - чл. 49 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските

    Моля имайте предвид, че това становище е лично мнение на автора и няма обвързващ характер.

    Поздрави,
    Митко Димов
  • Здравейте отново,
    Благодаря много за своевременния отговор.
    Поздрави и хубава вечер!
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата