Задай въпрос тук
angelova angelova Потребител

Извънреден труд



Здравейте,

попаднах на понятие "спешен труд" , използвано системно от предходна служителка във фирмата, в която

работя. Това е видно в справките, подавани за съответните месечни ведомости за заплати /разположение,

нощен, коеф. нощен, републикански/.

Въпросът ми е, това стар термин за "извънреден труд" ли е, понеже не съществува в КТ ?

Предварително благодаря,

поздрави!


Отговори

  • Здравейте,

    в действащия към момента Кодекс на труда не съществува понятие "спешен труд". Вероятно става въпрос за извънреден труд, който в една от хипотезите за допустимост на извънредния труд, предвидени в КТ, е полагането на труд, свързан със СПЕШНИ и неотложни ремонти в даденото дружество.
    Можете да проверите в книгата за отчитане на извънреден труд, дали този "спешен" труд е отчетен и съответно, дали е информирана ГИТ по надлежния ред. Ако трудът е вписан в книгата, то той е извънреден.

    Справка: чл. 143, 144 и 149 от КТ

    Моля, имайте предвид, че това е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Станислав Колев
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата