Задай въпрос тук
Пламена Николова Пламена Николова Графичен дизайнер

Платен годишен отпуск - грешка



Здравейте,



Пиша Ви с конкретен случай, който породи в мен въпроса дали ТРЗ-то във фирмата, в която работя постъпи нередно. Излязох в платен отпуск - 5 дни- юли месец. Дойде време да взимам заплата за юли и тя е с 50 лева по-ниска. Попитах защо се получава така, при положение, че отпускът е платен. Отговориха ми, че е защото този отпуск се изплаща на базата на предходните 6 месеца (от декември до май), през които съм била на 4 часов работен ден.



Чета в кодекса на труда:



" Чл. 177. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишен текст на чл. 177, изм., бр. 108 от 2008 г.) За времето на платения годишен отпуск работодателят заплаща на работника или служителя възнаграждение, което се изчислява от начисленото при същия работодател среднодневно брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ ползуването на отпуска, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 работни дни. "



Тук пише, че плащането на отпуска се изчислява за последният един месец, а не 6 месеца както ми казаха на мен. Месецът, който се явява преден за мен е юни. Тогава си работех нормално на 8 часа и не съм отсъствала.



Излъгали ли са ме ?



Благодаря много.



Отговори

  • Здравейте !

    Това, което сте написали вие е правилно. На основание чл. 177 от КТ база за изчисление на платения отпуск е последния месец, в който работника е отработил най-малко 10 работни дни. Грешно е да се вземат в предвид последните 6 месеца като база за изчисление на платен отпуск.

    Анелия Петрова
  • Благодаря Ви!

    Ще си искам парите.
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата