Задай въпрос тук
Martina Rousseau Martina Rousseau финансов мениджър

Даване на заем от физическо на юридическо лице



Здравейте, собственик на фирма иска да даде заем на фирмата си като превежда сумата от 40,000 лв. Въпросите които възникват са:

1. Колко е най високата лихва за България, когато физическо лице дава заем на юридическо?

2. Тези лихви облагаеми ли са за юридическото лице или могат да се се писпаднат?

3. Физическото лице плаща ли данъци върху лихвите получени от дадения заем?


Отговори

  • Здравейте,

    по въпрос 1: Тъй като говорим за сделка между свързани лица, върху главницата по заема следва да бъде начислена лихва по пазарни цени. В сайта на БНБ, в края на всеки месец, се качва лихвена статистика с приложимите лихвени проценти по видове кредити и заеми. За месец юли 2017 средния ГЛП по кредити за нефинансови предприятия в лева е 4.24%
    по въпрос 2: Разходът за лихви, който ще бъде отчетен в дружеството е признат разход, стига дружеството да не е в режим на слаба капитализация. Тогава е възможно част от формирания разход да не бъде признат и с него да се преобразува в ГДД.
    по въпрос 3: Доходът от лихви е част от годишната данъчна основа, съгласно ЗДДФЛ и следва да бъде обложен с 10% ДОД.

    За справка:
    чл. 43 от ЗКПО
    чл. 35 и чл. 36 от ЗДДФЛ

    Моля, имайте предвид, че това е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Станислав Колев
  • Благодаря Ви.


    Поздрави,
    Мартина
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата