Задай въпрос тук
Елена Пенева Елена Пенева Счетоводител

Фактура от Италия



Добър ден,
Издадена е фактура към българска фирма регистрирана по ДДС за покупка на употребявано МПС от доставчик от Италия с валиден ДДС номер. Във фактурата не е начислено ДДС, като основанието, което е цитирано е: "Non imp. art. 8 DPR 633/72" Дали това е ВОП или продажба по режим на марж за стоки втора употреба?



Отговори

  • Здравейте,

    съгласно чл. 143 от ЗДДС, за да попада тази доставка в гл. 17 от закона, тя трябва да бъде извършена от дилър, който да облага само маржа. Във така обяснената ситуация не става ясно дали доставчик е дилър на стоки втора употреба (в случая - МПС) или той е реалният й собственик. Ако той е собственик на МПС-то, то това представлява ВОП и не следва да се начислява ДДС в издадената фактура, а Вие следва да си самоначислите 20 % данък и да издадете протокол по чл. 117 от ЗДДС.

    Поздрави,
    Иван Георгиев
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗДДС