Задай въпрос тук
Nadejda Atanasova Nadejda Atanasova Потребител

Майчинство -отпуска



От Март 2016 г .съм майчинство. Феруари 2017г. фирмата направи промени и ни вдигнаха заплатите. Подписахме договори. Синът ми е записан за ясла и Януари 2018 ще започне да я посещава.Съответно аз искам да си взема.платения отпуск ,докато премине периода на адаптация.

Въпрос -на каква ставка ще ми бъде изплатена отпуската -на старата или на новата заплата и как ще се изчисли на база предходния месец или на база новата заплата ?


Отговори

  • Здравейте,

    За времето на платения годишен отпуск работодателят заплаща на работника или служителя възнаграждение, което се изчислява от начисленото при същия работодател среднодневно брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ ползуването на отпуска, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 работни дни.
    Когато няма месец, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 работни дни при същия работодател, възнаграждението по ал. 1 се определя от уговорените в трудовия договор основно и допълнителни трудови възнаграждения с постоянен характер."


    Ако имате месец с отработени най-малко 10 работни дни преди излизането ви в майчинство означава, че възнаграждението ви за платен годишен отпуск следва да се изчисли на база начисленото брутно трудово възнаграждение за последния месец, преди да ползвате болнични за бременност и раждане.

    Новата по-висока заплатата може да бъде основа за изчисляване на платеният отпуск ако след майчинството отработите поне 10 работни дни.

    /за справка чл. 177 от КТ/

    Моля, имайте предвид, че това становище е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Адриана Ноева
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата