Задай въпрос тук
Нели Янкова Нели Янкова счетоводител

Прекратяване на трудов договор при отказ на служителя да отработи предизвестието



Здравейте,
Лице подава молба за напускане по взаимно съгласие. Работодателят отказва освобождаване по взаимно съгласие, като поставя резолюция на молбата "след изтичане на предизвестие от 30 дни". Лицето писмено не подава предизвестие и отказва да го отработи. В този случай по кой член трябва да се прекрати договора и от коя дата? Правилно ли е да са води в самоотлъчка до изтичане на предизвестието?



Отговори

  • Здравейте,

    констатацията Ви, че лицето е в самоотлъчка е правилна. Действията му са основание да му бъде наложено дисциплинарно уволнение - неявяване на работа в течение на два последователни работни дни (чл. 190, ал. 1, т.2 от Кодекса на труда).

    Следва да имате предвид, че налагането на дисциплинарно наказание е сложна процедура и неспазването, на което и да от установените в закона действията по налагането му, води до неговата незаконосъобразност и има възможност да бъде отменено от съда само на това основание, без да разглежда спора по същество.

    Поздрави,
    Цветан Терзийски
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата