Задай въпрос тук
Борислав Т. Борислав Т. Потребител

Отложен отпуск



Здравейте.
Работник има неизползван отпуск за 2016г. Той може ли да ползва 10 дни от този отпуск през 2017г.? През 2016г. нямаме искане от работника за отлагане на отпуската по чл. 176. за 2017г., както нямаме и съгласие на работодателя.



Отговори

  • Здравейте,

    Работникът има право да използва всичките си няизполавани дни платен годишен отпуск за 2016 г. Може да отложи повече от 10 дни платен годишен отпуск. Работодателя трябва да осигури условия за това, че работникът да използва този оспуск за период от 6 месеца след изтичане на календарната година за която се отнася платения отпуск. Ако това не се случи, работникът има право да използва отпуската си след писмено уведомление към работодателя в срок най-малко 14 дни преди да използва отпуската. Ако до 2 години след годината за която се отнася отпуската, тя не се използва, то отпуската се губи по давност.
    Може да намерите повече информация в чл. 176 и 176а от КТ.

    Поздрави,
    Васил Байнашев
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда