Задай въпрос тук
Гергана Шопова Гергана Шопова Потребител

Относно платен годишен отпуск



Здравейте,

Искам да получа информация относно изчисляване на платен годишен отпуск за месец в който нямам отработени 10 дни , а само 8 дни. В такъв случай как се изчислява отпуска, на каква база?

Ето предстоящия ми случай: през септември ще ползвам 13 дни отпуск и 8 дни ще работя.Тук ми е пределно ясно изчисляването на отпуска, но през октомври отново ще ползвам 15 дни.Питам отпуска през октомври на база септември ли се изчислява (заработени 8 дни + 13 отпуск), или отново се взима за базов месец август,където имам минимум 10 работни дни?

Благодаря Ви!



Отговори

  • Здравейте !

    Според чл. 177., ал.1 от Кодекса на труда за времето на платения годишен отпуск работодателят заплаща на работника или служителя възнаграждение, което се изчислява от начисленото при същия работодател среднодневно брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ ползуването на отпуска, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 работни дни.

    Във вашия случай отпуска през Октомври ще се изчисли на база месец Август, защото това е последния календарен месец, предхождащ ползуването на отпуска, през който сте отработили най-малко 10 работни дни. През месец Септември ще имате само 8 работни дни и този месец не може да бъде база за изчисление на платен годишен отпуск.

    Анелия Петрова
  • Благодаря,за изчерпателния отговор!
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата