Диана Тодорова Диана Тодорова счетоводител

ГФО на малко или микропредприятие



Здравейте,
по данни към 01.01.2016 г. категорията на предприятието е микропредприятие, а към 31.12.2016 г. категорията на предприятието е малко предприятие. За 2016 г. мога ли да се възползвам от облекченията ГФО за микропредприятие и да публикувам Баланс и ОПР в търговския регистър?



Отговори

  • Здравейте,

    След като към 31.12.2016 г. предприятието е отговаряло на показателите за малко предприятие, то ще се третира като такова за целия отчетен период. В този случай няма да можете да се възползвате от облекченията за миркопредприятия, а ще се наложи да публикувате отчетите съгласно изискванията за малки предприятия, за които също има облекчения.

    За справка: Закон за счетоводството: чл. 19 и чл.29

    Моля, имайте предвид, че това становище е лично мнение и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Салих Асанов
  • Здравейте,

    А как се прилага § 7 от ПЗР от Закона за счетоводството ?

    § 7 Предприятията и групите предприятия определят категорията си за 2016 г. в съответствие с чл. 19 и 21 съгласно показателите си към 31 декември 2015 г.
  • Да, права сте. В предния ми коментар грешно съм разтълкувал чл.19. В този случай предприятието ви отговаря на показателите за микропредприятие.

    Поздрави
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->