Христина Илиева Христина Илиева Потребител

Продажба на семеен имот и последваща регистрация по ДДС



Здравейте,
Физическо лице продава за сума по-висока от 100 000лв., неурегулиран поземлен имот, който е съпружеска имуществена общност, като в Нотариалния акт са вписани и двамата съпрузи като продавачи. При положение, че получател на сумата е само съпругът и по сметка на съпругата няма преведени парични средства от тази сделка, следва ли и двамата съпрузи да се регистрират по ДДС и да подадат ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ, или това са задължения само на съпругът получил паричните средства?



Отговори

  • Здравейте,

    Според ЗДДФЛ вашият доход е ноеблагаем ако между датата на придобиването на имота и датата на продажбата му са изминали повече от 5 години. В този случй не възниква задължение за деклариране на данъци съответно и подаване на ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ. За регистрация по ДДС също не възниква задължение. На регистрация по този закон подлежат лица, които развиват независима икономическа дейност, като под независима икономическа дейност се има впредвид дейността на производители, търговци, лица предоставящи услуги и т.н, както и всяка дейност, осъществявана редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него.

    За справка: чл. 13, ал. 1, т. 1 от ЗДДФЛ
    чл. 3 от ЗДДС

    Поздрави,
    Салих Асанов
  • Благодаря Ви много! Желая Ви успехи!
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗДДС

-->