Даниел Захариев Даниел Захариев Потребител

Паричен заем и ЗОПБ



Здравейте,
Дали даване на парична сума над определения в ЗОПБ праг като заем на приятел също се регулира от ЗОПБ и задължително трябва да бъде по банков път? Има ли значение дали за този заем е сключен или не договор между физически лица?ю



Отговори

  • Здравейте,

    Законът ни задължава всички плащанията на територията на страната да се извършват само чрез превод или внасяне по платежна сметка, когато са на стойност, равна или надвишаваща 10 000 лв., както и когато са част от договор, чиято стойност е равна или надвишава 10 000 лв.
    Изключения се правят при тегленето и внасянето на пари в брой от/в собствени платежни сметки, тегленето и внасянето на пари в брой от/в сметки на съпрузи и роднини по права линия или изплащането на трудови възнаграждения. Във вашия случай плащането трябва да бъде по банков път. Договор за заем може да не сключвате, но ще ви бъде от голяма полза при съдебни спорове.

    За справка: чл. 2-3 от ЗОПБ

    Моля, имайте предвид, че това становище е лично мнение и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Салих Асанов
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗОПБ

-->