Георги Чолаков Георги Чолаков Потребител

Клас прослужено време



Здравейте имам следната дилема- знам че при работа на втори трудов договор не се начисляват допълнителното заплащане за клас прослужено време като работника получава такова по основния трудов договор. Но варианта е следния работника работи на втори трудов договор на 8 часа като същевременно по основния трудов договор е в неплатен отпуск. Тоест не получава възнаграждение и осигуровки съответно и допълнително възнаграждение за стаж и не му се начислява осигурителен стаж по основния му трудов договор. То при тези условия полага ли се на работника задължителното начисляване за клас от работодателя му по втория трудов договор където работи на пълен работен ден? Ще се радвам на коментари с подплатени членове, алинеи и точки. Благодаря за отделеното време.


Отговори

  • Здравейте!

    Ако по основният трудов договор сте в неплатения отпуск и работите по втори трудов договор, то трудовият стаж ще бъде зачетен при втория работодател. Това означава, че допълнително трудово възнаграждение за стаж, следва да се начисли при втория работодател.
    Трябва да имате предвид, че право за получаване на допълнително възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит придобивате, при стаж по длъжността или сходна длъжност не по-малък от една година.

    Справка чл.12 ал.5,7,8, и 9 от Наредба за структурата и организацията на работната заплата.

    Поздрави!

  • Здравейте!

    Ако по основният трудов договор сте в неплатения отпуск и работите по втори трудов договор, то трудовият стаж ще бъде зачетен при втория работодател. Това означава, че допълнително трудово възнаграждение за стаж, следва да се начисли при втория работодател.
    Трябва да имате предвид, че право за получаване на допълнително възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит придобивате, при стаж по длъжността или сходна длъжност не по-малък от една година.

    Справка чл.12 ал.5,7,8, и 9 от Наредба за структурата и организацията на работната заплата.

    Поздрави!

  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->