Задай въпрос тук
слави димитров слави димитров Потребител

Удържане на пари за работно облекло при напускане



Здравейте,

Бях назначен на срочен договор по чл. 67 ал. 1 т.1 . Наложи се да напусна преди да изтече 6-месечния изпитателен период. Подадох молба за напускане по чл. 325. Занесох предоставеното ми работно облекло здраво в изряден вид. Работодателят отказа да го вземе, каза че ще ми удържи пари за него (работното облекло).

Има ли това право?



Отговори

  • Здравейте,

    Съгласно чл. 15 от Наредбата за безплатното работно и униформено облекло, при прекратяване на трудовото правоотношение работниците връщат на предприятието зачисленото им работно облекло. Работниците, които не върнат работното облекло, заплащат стойността за срока на доизносването му.
    Съгласно чл. 3 от същата наредба, работното облекло е инвентар на предприятието и се отчита като стоково-материална ценност, малоценен и малотраен материал. Работно облекло НЕ се осигурява в "суми (пари)".
    Казано с други думи работодателят няма право да удържа никакви суми от трудовото Ви възнаграждение включително за работно облекло.

    Поздрави!
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата