Задай въпрос тук
Лиляна Драганова Лиляна Драганова счетоводител

Износ без регистрация по ДДС



Възможно ли е фирма, която не е регистрирана по ЗДДС да продава стоки в ЕС?
Ако трябва да се регистрира какво е основанието?



Отговори

  • Здравейте,

    Да, възможно е нерегистрирана фирма по ЗДДС да продава стоки в ЕС. Условието, при което може да подлежите на задължителна регистрация по ЗДДС е чл.96.
    Чл. 96. (1) Всяко данъчно задължено лице с облагаем оборот 50 000 лв. или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец е длъжно в 14-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, да подаде заявление за регистрация по този закон.

    Моля, имайте предвид, че това становище е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Момчил Николов
  • Здравейте, г-жа Драганова,
    възможно е, като следва да следите оборота за задължителна регистрация.
    След като се регистрирате по ДДС, в случай, че продавате стоката на данъчно незадължени лица (физически лица), следва да следите оборотите реализирани във всяка отделна държава, тъй като ще попадате в хипотезата на дистанционна продажба.


    Моля, имайте предвид, че това становище е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Соня Чобанова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗДДС