Задай въпрос тук
Тодорка  Петкова Тодорка Петкова пенсионер

Отпуск при смърт на роднина



Работя на Трудов договор, на смени: дневна, нощна и 2 почивки. Майка ми почина в събота, в деня и часа, когато тръгвах за дневна смяна. Уведомих Управителя и не отидох на работа. След няколко дена ми каза, че трябва да го отработя. Знам че ми се полагат 2 дни, но според Управителя това било само за работещите на 8 часов работен ден.

Трябва ли да отработвам този ден?



Отговори

  • Здравейте,

    Според разпоредбите на чл.157, ал.(1) от Кодекса на труда, работодателят е задължен да освобождава от работа служителя 2 работни дни при смърт на родител, дете, съпруг, брат, сестра и родител на другия съпруг или други роднини по права линия.
    Не трябва да се отработва този ден, тъй като кодексът Ви дава правото на два дни платен отпуск. По време на отпуската на работника се изплаща възнаграждение според споразумението (договор) между работодателя и работникът или служителят.

    Поздрави,
    Иван Георгиев
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда