Задай въпрос тук
Павел Димитров Павел Димитров Потребител

Подаване на ГДД при невнесени осигуровки на СОЛ



Здравейте,
Не са внасяни осигуровките на самоосигуряващо се лице от месец 05.2016г. съответно и Декларация 1 не е подавана! Предстои подаване на годишна декларация! Трябва ли да се подадат декларациите, въпреки че не е платено, както и обобщаваща Декларация 6?



Отговори

  • Здравейте,

    Като самоосигуряващо се лице сте длъжни да подавате Декларация образзец 1, като това може да се случи с помесечна такава или с годишна. С подаването на ГДД чл. 50 от ЗДДФЛ възниква и задължение за подаване на Декларация образец 6 с код 13. С нея ще определите осигурителния доход и ще установите дали имате осигуровки за довнасяне или възстановяване

    Моят съвет е да подадете Д1 за пропуснатите месеци, както и да внесете дължимите осигуровки. С подаването на Д6 с код 13 ще довнесете или възстановите осигуровките на база осигурителния доход.

    Оигурителния стаж и доход ще бъдат заверени в осигурителна ви книжка на база подадената данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ и справката за окончателния размер на осигурителния доход към нея.

    Моля, имайте предвид, че това е лично мнение на автора.

    Поздрави,
    Недялка Куфарова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата