Задай въпрос тук
   Потребител

Връщане на работа след майчинство



Здравейте,
На 14.05.2017год. ми изтича втората година за отглеждане на дете. Преди 2 месеца имах среща със своят работодател, за да обсъдим връщането ми на работа. Той ми обеща, че ще вземе справка за натрупаните отпуски от счетоводството и ще се свърже с мен, за да се уточним. До днешна дата не е осъществил обратна връзка с мен, което ме навява на мисълта, че няма да ме върне на работа.

Може ли моят работодател да ми прекрати трудовият договор? Длъжен ли е да ме върне на работа след майчинство?



Отговори

  • Здравейте,

    след изтичане на втората година от майчинството Вие ще се ползвате със закрилата по чл. 333, ал. 1, т. 1 от Кодекса на труда, според който работничка или служителка, която е майка на дете до 3- годишна възраст, може да бъде уволнена само при определени случаи, като задължително се иска разрешение на Инспекцията по труда, а именно:
    * с предизвестие от страна на работодателя:
    - при закриване на част от предприятието;
    - при намаляване обема на работа;
    - при липса на качества на работника или служителя за ефективно изпълнение на работата;
    - при промяна на изискванията за изпълнение на длъжността, ако работникът или служителят не отговаря на тях;
    * без предизвестие:
    - работникът или служителят бъде дисциплинарно уволнен;
    След изтичане на майчинството Вие сте длъжна да се явите на работа, имате право да ползвате и платен отпуск за времето, прекарано в майчинство.

    Поздрави!
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда