Задай въпрос тук
Бенан Фетов Бенан Фетов Потребител

Декларация за данък при източника



Здравейте,
Имаме взет кредит от свързано лице от Турция. Лихвите по този кредит попадат в чл.12, ал.5 от ЗКПО. Тъй като кредитодателя поиска да получи цялата сума на лихвата данъка при източника го заплатихме за наша сметка върху брутната сума и го записахме като непризнат разход.

В този случай имаме ли задължение да подаваме декларация за данъка при източника?

Тъй като общата сума на лихвите няма да надвиши 500 000лв. може да удържаме данъка при източника и да го заплащаме на НАП и да се възползваме от чл. 142, ал.5 от ДОПК.

Как, с какъв документ кредитодателя ще може да си приспадне данъка в Турция? Ние ли трябва да му издадем някакъв документ или нашата НАП ще уведоми служебно Турската НАП?



Отговори

  • Здравейте,

    Да, нужно е да се подаде декларация за данък при източника.
    Относно приспадането на данъка в Турция - България има сключена спогодба за избягване на двойно данъчно облагане с Турция (СИДДО) процедурата, която е нужно да се спази в случая е подробно описана в сайта на НАП: http://www.nap.bg/page?id=424

    За справка чл.201 от ЗКПО
    Моля, имайте предвид, че това становище е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Кристина
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗКПО

-->