Задай въпрос тук
Ванеса Стоянова Ванеса Стоянова Билла България

Удръжки по неплатен кредит



Истеглих потлебителски кредит 2000лв от Фератум без да съм подписала трудов договор. Преди 2 месеца платих 208 лв миналия месец. Имам погасителния план и на него пише 12 месеца по 128 лв. Тоест съм им платила почти 2 вноски. Пратиха ми заплашително съобщение по емейла, че ако не платя още 100 лв до 7 дни ще ме пратат към частет съдебен изпълнител и ще получа запор на заплатата. Днес ми пратиха смс, че са го прехвърляли към фирма Frontex за събиране на задължения.

550 лв изкарвам чисто, а се усигорявам на 650 лв. Казаха ми, че 400лв, ще ми удържат. Възможно ли е с толкова нисък доход да ми удържат такава част от заплатата?



Отговори

  • Здравейте,

    Трябва внимателно да прегледате договора, който сте сключили и условията на плащането. Ако сте закъснели с плащането на вноските по погасителния план, без значение, че в крайна сметка почти сте покрили размера им, заемодателят е в правото си да прехвърли вземането към трети страни, дори без да е длъжен да Ви уведомява.

    Относно сумата, която могат да ви удържат:
    В чл. 446 ал.1 от ГПК са упоменати допустимите размери на удръжките, които могат да се правят в зависимост от възнаграждението след приспадане на данъци :

    1. ако осъденото лице получава до 300 лв. месечно - една четвърт част, ако е без деца, и една пета, ако е с деца, които то издържа;

    2. ако осъденото лице получава от 300 до 600 лв. месечно - една трета част, ако е без деца, и една четвърт, ако е с деца, които то издържа;

    3. ако осъденото лице получава от 600 до 1200 лв. месечно - една втора част, ако е без деца, и една трета, ако е с деца, които то издържа;

    4. ако осъденото лице получава над 1200 лв. месечно - горницата над 600 лв., ако е без деца, и горницата над 800 лв., ако е с деца, които то издържа.

    Щом задължението Ви е прехвърлено към трета страна от договора се обърнете към тях.

    Поздрави,
    Недялка Куфарова

  • zdraveite iskam da popitam az polucavam minimalna ta zaplata i sa miq zaporira li cqlata i sa mi q blokira li i nemoga da si izteglq zaplatata zashtoto saq zaporira li i blokira li tova vzmojno li e i kakvo moga da storq az v tozi slucai
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата