Милена Хаджиянкова Милена Хаджиянкова Счетоводител

Продажба на автомобил



Здравейте,
Фирмата е регистрирана по ЗДДС. Купила е лек автомобил с две места без ДДС. При продажбата длъжна ли е да го продаде с ДДС?



Отговори

  • Здравейте,

    Тъй като при придобиването на автомобила не е ползван данъчен кредит, тъй като не е било налице такова според чл. 70 от Закона за данък върху добавената стойност, то последващата продажба на този автомобил е освободена доставка. Във фактурата за продажбата не трябва да се начислява данък, а се записва като основание за неначисляването му чл. 50, ал. 1 т. 2 от ЗДДС, Това третиране е валидно и за всяка следваща препродажба на автомобила.

    Справка за нормативната уредба, приложима за този казус, може да направите в чл. 50 , ал. 1, т. 2 и ал. 8 и в чл. 70, ал. 1, т. 4 от Закона за данък върху добавената стойност.

    Моля имайте предвид, че това становище е лично мнение на автора и няма обвързващ характер

    Поздрави,
    Недялка Куфарова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗДДС

-->