ЗОЯ НИКОЛОВА ЗОЯ НИКОЛОВА счетоводител

Прекратяване на майчинство и запазване на обещететие



Възможно ли е да си прекратя майчинството, защото детето ми започва ясла, а аз да си запазя 100% от обезщетението като работя на втори трудов договор? Ако е възможно, вторият ТД има ли изисквания на колко часа е и по кой член съм назначена?



Отговори

  • Здравейте, Г-жо Николова,

    в случаите, когато майката ползва отпуск за отглеждане на дете от Кодекса на труда и без да прекъсне неговото ползване, започне работа при друг работодател или възложител, обезщетението от КСО – за отглеждане на дете до 2-годишна възраст следва да се изплаща в пълен размер до прекратяването или изтичането на отпуска за отглеждане на детето чрез работодателя, който го е разрешил. В този случай може да взимате 100% от обезщетението.
    Когато детето е настанено в детско заведение, включително детска ясла, майката няма право на отпуск за отглеждане на дете до 2 години. В случай, че майката не ползва допълнителния отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст и не е дала съгласие отпускът да се ползва от друго лице (баща, баба или дядо на детето), на майката се изплаща обезщетение при условията, определени в КСО. Майката (осиновителката) получава парично обезщетение в размер 50 на сто от обезщетението, което е предвидено и Вие попадате в тази хипотеза. Няма да имате право на пълното обезщетение, след като детето е настанено в детска ясла.

    За справка: чл. 164, ал. 1 от КТ ; чл. 53, ал. 1 от КСО; чл. 54 от КСО; чл. 46, ал. 7, т. 2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските, и на парично обезщетение за отглеждане на дете до 2-годишна възраст от КСО; чл. 53, ал. 4 от КСО

    Моля, имайте предвид, че това становище е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Виктория Йотова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи с КСО

-->