Задай въпрос тук
Моника  Владимирова Моника Владимирова Потребител

Признаване на приход при Акт за начет



Здравейте,
Кога се признава приход при Акт за начет на МОЛ с положителна разлика между справедливата и балансовата стойност на липсващ актив?



Отговори

  • Здравейте,

    Правното основание за начет на МОЛ по продажни цени при липси по вина на МОЛ, е чл. 205 от КТ.

    Чл. 205. (1) Работникът или служителят отговаря за претърпяната загуба, но не и за пропуснатата полза.
    (2) Размерът на вредата се определя към деня на настъпването й, а ако той не може да се установи - към деня на откриването й.

    Начетът на МОЛ е по пазарна (продажна) цена (в случай, когато пазарната е по-висока от отчетната ст-ст). В случай че дружеството трябва да закупи липсващия актив сега, то тя към настоящия момент би платила именно тази цена, а не отчетната стойност, която е била цена на придобиване към някакъв предходен момент.

    Съгласно Международните счетоводни стандарти (при националните също) Приход се признава, когато:
    1)сумата на прихода може надеждно да бъде оценена;
    2) вероятно е икономическите ползи, свързани със сделката, да бъдат получени от предприятието;
    3) направените разходи или тези, които ще бъдат направени във връзка със сделката, могат да бъдат надеждно оценени.

    Разходът е равен на балансовата стойност на Актива.
    Приходът е равен на продажната стойност на Актива.
    Финансовият резултат от стопанската операция е равен на разликата между двете.

    За да бъде признат приход от продажбата е необходимо да е изпълнено и третото условие т.е. икономическите ползи, свързани със сделката, да бъдат получени от предприятието. Ако имате сигурност, че МОЛ не възразява и се признава за виновно, то тогава може да признаете приход.


    Поздрави,
    Васил Пантев
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата