Борислава  Борисова Борислава Борисова ПУП

Обезщетение от трудовата борса



Здравейте!

Работя в шивашка фирма и бях по майчинство до преди две седмици. В МОМЕНТА ПОЛЗВАМ ПОЛАГАЩАТА МИ СЕ ОТПУСКА ЗА ИЗМИНАЛИЯ ПЕРИОД. По време на бременноста си и майчинството, аз се записах да уча в редовна форма в колеж и ми остават три семестъра до дипломирането, поради което ще трябва да напусна работа.

По кой член трябва да ме освободят за да мога да ползвам 60% от трудовата борса?



Отговори

  • Здравейте!

    За да имате право на парично обезщетение за безработица, трябва да имате внесени или дължими осигурителни вноски във фонд „Безработица”, най-малко 9 месеца през последните 15 месеца преди прекратяване на осигуряването. Другото условие е, че трябва да имате три или повече години от предходното упражняване на правото на обезщетение за безработица.
    При съкращаване на щат, при прекратяване по време на изпитателния срок или поради изтичане на срока на договора, обезщетението възлиза на 60% от осигурителния доход.
    Основанието за прекратяването на трудовия ви договор трябва, да е по чл.71, чл.325,ал.1 т.3 или чл.328,ал.1,т.1,2,3.

    За справка чл.54,а,54 б от КСО и чл.71,325 и 328 от КТ.

    Поздрави!

  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->