Потребител

Пенсиониране на учител



Работя като учител без прекъсване повече от 30 години, от които последните 26 в едно училище. Родена съм през 1961 година и би трябвало да придобия право на пенсия през 2019 г. /по т.нар. ранно пенсиониране на учителите/. Ако бъда съкратена, ще загубя ли правото да се пенсионирам през 2019 година?



Отговори

  • Здравейте,
    съгласно измененията на КСО от 01.01.2016 г. се прилагат изискванията на новия чл. 69в, който замени действащия до тогава §5 от ПЗР на КСО.
    През 2019 г. изискванията за придобиване на право за ранно пенсиониране са следните възраст - 58 години и 4 месеца за жени ( 61 г. и 2 м. за мъже) и учителски стаж 25 г. и 5 м. за жени ( 30 г. и 8м. за мъже).
    Ако през 2019 г. достигнете възраст 58 г. и 4м. ( родена сте до август 1961 г.), то още през 2019 г. ще имате право на ранно пенсиониране.
    Ако сте родена след август 1961 г. и до края на 2019 г. няма да имате навършени 58 г. и 4 м., ще следва да приложите изискванията за 2020 г., а те са възраст с 2 месеца по-висока за жените и 1м. по-висока за мъжете.
    За жени 58 г. и 6 месеца, а за мъже 61 г. и 3 месеца. Изискването за учителски стаж не се променя за различните години.

    Поздрави,
    Доника Маринова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->