Задай въпрос тук
Златина Иванова Златина Иванова Учител

Майчинство при срочен трудов договор



Здравейте,
Назначена съм на срочен трудов договор от 1.09.2016 до 31.08.2017 г., но забременях, а терминът ми е на 4.09.2017 г. На последната дата от договора ще съм вече в болнични или родила.

Имат ли право да ми прекратят договора и да не мога заради това да взимам майчинство до 410-тия ден?



Отговори

  • Здравейте !

    При сключен срочен трудов договор работодателя има право да прекрати трудовия договор с вас при изтичане на неговия срок, въпреки, че в този момент вие може да сте бременна или вече да сте родила. В този случай вие не попадате под закрилата на чл.333 от Кодекса на труда.

    Анелия Петрова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата