Задай въпрос тук
Таня  Николова Таня Николова Потребител

Проформа фактура в дневници за ДДС



Здравейте,
Когато е начислена проформа фактура и е влязла в дневниците за ДДС, като е осчетоводена с тип сделка "ДО и данък без право на ДК или без данък", но има и оригинална фактура към нея, но не е осчетоводена, минали са 2 месеца, но знам, че можем да коригираме дневниците в срок от 1 год. назад. Можем ли само с една счетоводна справка да го коригираме и в какъв период?



Отговори

  • Здравейте,

    проформа фактурата не е данъчен документ по смисъла на ЗДДС, тъй като не отговаря на изискванията на чл.114 и не следва да се включва в дневниците по ЗДДС. В дневниците към СД по ЗДДС се включват единствено фактури, ДИ и КИ.
    Ако сте отчели такъв документ в регистрите, следва да извършите корекция по реда чл. 126, ал.2 от ЗДДС и да спази процедурата, изчерпателно описана в закона.

    Поздрави!
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата