Георги Иванов Георги Иванов Потребител

Издаване на фактура на физическо лице без посочено ЕГН



Здравейте,
Когато физическо лице ми поиска фактура, аз съм длъжен да му издам, но когато аз му поискам ЕНГ-то, за да го впиша във фактурата, то отказва да ми го даде. Имам ли право да му откажа издаването на фактура?



Отговори

  • Здравейте,

    В чл. 7 от Закона за счетоводството са изброени изискванията и минималните реквизити, които трябва да съдържа всеки един данъчен документ. Един от тези реквизити е идентификационен номер на получателя и издателя. Според чл. 84 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) - идентификацията на физическите лица, които не са вписани в търговския регистър, съответно в регистър БУЛСТАТ, се извършва чрез единния граждански номер или личния номер на чужденец.
    На база на това основание, ако лицето откаже да Ви каже ЕГН-то си, Вие имате основание да му откажете да издадете фактурата.

    Моля, имайте предвид, че това становище е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Иван Георгиев
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->