Задай въпрос тук
Павлина Димитрова Павлина Димитрова Майка

Освобождаване без предизвестие



Здравейте,имам въпрос ако работодателя те освободи от работа без да спази предизвестие, но в заповедта пише че си подал писменно желание да напуснеш а ти не си давал такова подлежи ли законово на санкции и какви са те?Също какво може да направим в такъв случай за да защитим правата си.Пояснявам пр. На 1.02. Ти казват от утре не си на работа по взаймно съгласие а то всъщтност не е и ти дават документ на който пише че си освободен по чл.326 ал. 1 по желание на работника отправено писмено което също не е така.Благодаря предварително дано съм обяснила правилно.Поздрави.


Отговори

  • Здравейте !

    Ако трудовия договор е прекратен на основание чл.326, ал.1 от КТ трябва да има молба за напускане подписана от вас. Ако смятате, че правата ви са нарушени, ако има такава молба, но подписа не е ваш или ако изобщо няма такава молба, потърсете правата си като подадете сигнал до Инспекцията по труда. Това е държавната институция, която се занимава с такива въпроси.

    Анелия Петрова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата