Desislava Gagova Desislava Gagova Потребител

Прекратяване на дейност по време на майчинство



Здравейте,
Докато бях в майчинство, мястото където работех затвори, но те продължиха да ми плащат осигуровките и сега, след като ми свърши майчинството ме изпратиха на бюрото по труда, като безработна. Разбрах, че са платили някъква сума данък, за това че фирмата е затворена и аз не съм могла да взема платения отпуск, който ми се е полагал. Тези пари, който са платили като данък ми ги искат, когато подавам за детските помощи, но аз не съм ги получавала като мой доход. Тези пари не е ли трябвало да ми бъдат изплатени на мен и ако не, при кого отива този данък?



Отговори

  • Здравейте г-жо Гагова, обезщетението за натрупан платен годишен отпуск не може да се компенсира, нито да се загуби, защото Вие сте били в отпуск за бременност и раждане. Обезщетението за неизползван платен годишен отпуск е по чл. 224 от КТ,
    При прекратяване на дружеството, следва да Ви се изплати полагащото се обезщетение за неизползван платен годишен отпуск, което е облагаем доход за физическото лице. Обезщетението следва да бъде обложено от дружеството платец и дължимият данък да бъде внесен в бюджета. Вие нямате задължение да внасяте/плащате данък, това е задължение на бившия работодател.


    Поздрави,
    Доника Маринова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи с КСО

-->