Задай въпрос тук
Ивелин Станоев Ивелин Станоев Монтажник

Прекратяване на трудов договор по чл.71, ал.2 и 3



Здравейте,
От 11 месец 2015 работих на едно място, което напуснах през август. На 2 август 2016г. прекратихме трудови взаимоотношения по взаимно съгласие. Така бях до 17 септември 2016, когато започнах работа в друга компания. Днес ме уведомиха, че не са доволни и прекратяват едностранно договора по чл. 71, ал. 1 и 2.

Проверих в НАП и нямам прекъсване от 11.2015 до 01.2017 (макар и за август да са внесени само 2 лева и стотинки по пенсионното ми осигуряване). Имам ли право на борса (бюрото по труда) за 4 (мисля, че бяха) месеца, и ако да - какво се изисква от мен, при положение, че днес са ми връчили освободителната заповед, а аз не живея в родния си град, където ми е адреса по лична карта и постоянния такъв. В какви срокове мога да предявя иск в бюрото по труда и какви документи са ми нужни? Трябва ли да си ходя до родния град?



Отговори

  • Здравейте,

    дали имате или нямате право на обезщетение от Бюрото по труда или ако имате право за какъв период от време ще можете да го получавате зависи от члена, по които ще бъде прекратен трудовия договор.
    При прекратяване на трудов договор по чл.71 от Кодекса на труда ще имате право на обезщетение от бюрото по труда като време в зависимост от вашия трудов стаж и като обезщетение в зависимост от размера на сумите, върху които сте били осигурявани.
    Времето, за което ще имате право на обезщетение се определя в зависимост от Вашия трудов стаж до момента.

    Осигурителен стаж Период за изплащане
    /години/ на обезщетението (месеци)
    до 3 години - 4 месеца
    от 3 до 6 години - 6 месеца
    от 6 до 9 години - 8 месеца
    от 9 до 12 години - 9 месеца
    над 12 години - 12 месеца

    Обърнете внимание, че ако до момента сте взимали обезщетение от бюрото по труда и от онзи момент до сега са изминали до 3 години, то тогава Вие отново ще имате право на обезщетение - в минимален размер и за минимален срок (4 месеца).

    Поздрави,
    Станислав Колев
  • В допълнение на въпроса Ви -
    Право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" най-малко 9 месеца през последните 15 месеца преди прекратяване на осигуряването и които:
    > имат регистрация като безработни в Агенцията по заетостта;
    > нямат отпусната пенсия за осигурителен стаж и възраст или пенсия за ранно пенсиониране;
    > не упражняват трудова дейност, за която подлежат на задължително осигуряване.
    Паричното обезщетение за безработица се изплаща от датата на последното прекратяване на осигуряването, ако:
    1. заявлението за отпускане на обезщетение е подадено в тримесечен срок от тази дата;
    2. лицето се е регистрирало като безработно в Агенцията по заетостта в срок 7 работни дни от тази дата.

    Поздрави!
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда