Задай въпрос тук
Георги Иванов Георги Иванов Потребител

Удръжка за открадната стока



Здравейте,
Как се процедира, когато служител открадне стока от магазин? Може ли да се направи удръжка от заплатата? Как се осчетоводява?



Отговори

  • Здравейте,
    удостоверяването на липсата по вина на служител се документира с Протокол за установена липса. Липсата в този случай може да е по вина на МОЛ, ако му е вменена тази отговорност или трябва имате правно основание да докажете, че служител е откраднал определена стока от магазин.
    При установяването на липсата, съответно документирането й с Протокол следва да присъства материално-отговорното лице на магазина.
    Документирането, приемане или оспорване и удръжките са уредени в чл. 210 от Кодекса на труда.
    Вземанията от начетеното лице се осчетоводяват по сметка Вземания по липси и начети по продажната стойност на липсващите стоки с включен ДДС върху продажната стойност.

    Поздрави,
    Доника Маринова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата