Ралица  Кирилова Ралица Кирилова Потребител

Корекция на ползван данъчен кредит за ДМА



Здравейте, ще ви помоля за помощ,

Фирма купува компютър през м.02,2016, за който е ползвал данъчен кредит. Фирмата няма дейност и решава през м.12,2016 да го продаде на свързано лице под балансовата стойност. Начислява ДДС на продажбата.

1) трябва ли да се направи корекция на ползвания ДДС съгласно чл.79 от ЗДДС?

2) тъй като е продал на свързано лице под балансовата стойност на актива, то съгласно чл.27 от ЗДДС, това явно е грешно. Но от друга страна как ще се докаже, че стойността на компютъра към момента на продажбата не е тази, т.е. че не е пазарната стойност според чл.27, за която се продава, независимо, че е под балансовата?

3)При всяка продажба на ДМА ли се прави корекция на ползвания дан.кредит по придобиването му, независимо дали се продава на свързано лице или на трето лице?

Благодаря ви предварително!



Отговори

  • Здравейте,
    При продажба предприятието не трябва да прави корекция на ползвания данъчен кредит съгласно чл.79 от ЗДДС.
    Имайте предвид, че при продажба между свързани лица
    за определяне на данъчната основа, върху която се начислява ДДС, се използва справедливата стойност на актива (пазарната стойност).
    Поздрави,
    Маргарита
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->