Задай въпрос тук
Mitko Dragiev Mitko Dragiev Потребител

Болничен след прекратен ТД



Здравейте,
Имам ли право на обезщетение при болничен, след като съм напуснал работа по взаимно съгласие и без да съм се регистрирал в бюрото по труда? Не взимам обезщетение от бюрото за безработица и съм пропуснал срока за записване.



Отговори

  • Здравейте !

    Съгласно чл.42, ал.2 от Кодекса за социално осигуряване когато временната неработоспособност поради общо заболяване, трудова злополука или професионална болест е настъпила до 30 календарни дни от прекратяването на трудовия договор или осигуряването, паричното обезщетение се изплаща за срока на неработоспособността, но за не повече от 30 календарни дни. В тези случаи паричното обезщетение не се изплаща на лица, които получават пенсия или обезщетение за оставане без работа, определено съгласно нормативен акт. Изплатените парични обезщетения за временна неработоспособност се възстановяват от лицата за периода, за който им е отпусната пенсия, или им е изплатено обезщетение за оставане без работа.

    Анелия Петрова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗЗО