Задай въпрос тук
Биляна  Антонова Биляна Антонова Потребител

Дължат ли се осигурителни вноски при самоотлъчка



Здравейте,

Лице назначено на трудов договор от 01.07.2016 г. с изпитателен срок от 6 месеца е прекратено по чл.71, ал.1 от КТ от 01.10.2016 г. На 01.10 лицето не се явява на работа. С нотариална покана нотариус успява да й връчи заповед за прекратяване на 01.11.2016 г. От тази дата е прекратен трудовият договор в НАП. За периодът от 01.10 до 01.11 лицето се води в самоотлъчка - не се е явявало на работа.

1. Дължат ли се здравни или осигурителни вноски за периода на самоотлъчка?
2. Признава ли се периодът на самоотлъчка за трудов и осигурителен стаж?
3. Как се попълва декларация 1 за периода на самоотлъчка?
4. Как се попълва трудовата книжка?
5. Обещетение по чл. 224 за какъв период се изчислява?



Благодаря ви предварително!





Отговори

  • Здравейте,

    1. Не, не се дължат осигурителни вноски за периода на самоотлъчка. Този период не се зачита за осигурителен стаж и не се отчита като неплатен отпуск. В Декларация 1 следва да подадете последен ден в осигуряване 30-ти Септември. За периода на самоотлъчка не се подава никаква информация.
    2. Не.
    3. Не се подава декларация 1 за периода на самоотлъчка.
    4. Изчислявате стажа до последния ден, в който е бил на работа. В този случай няма да вписвате равенство на Осигурителен и трудов стаж. Следва да издадете УП3.
    5. Платения годишен отпуск се изчислява само за периодите, които се зачитат за трудов стаж. За времето на самоотлъчка не се изчислява платен годишен отпуск.

    Успех!
  • Благодаря Ви!
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата