Задай въпрос тук
Ivanka Ivanova Ivanka Ivanova Потребител

Съкращение по чл.327, ал.1, т.1



По здравословни причини, бих искала да бъда освободена от длъжност по чл. 327, ал.1, т.1. Имам 13 години трудов стаж,к ато на последното работно място съм от 6 години. На колко месеца обезщетение за безработица имам право и какъв е месечния процент на изплащане?



Отговори

  • Здравейте !

    На основание чл. 54а, ал. 1 КСО право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд „Безработица” най-малко 9 месеца през последните 15 месеца преди прекратяване на осигуряването и които:
    1.са регистрирани като безработни в Агенцията по заетостта;
    2.не са придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст в Република България или пенсия за старост в друга държава или не получават пенсия за осигурителен стаж и възраст в намален размер по чл. 68а или професионална пенсия по чл. 168;
    3.не упражняват трудова дейност, за която подлежат на задължително осигуряване по КСО, с изключение на лицата по чл. 114а, ал. 1 от Кодекса на труда, или законодателството на друга държава.

    На основание чл. 54б, ал.1 КСО дневното парично обезщетение за безработица е в размер 60 на сто от среднодневното възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими вноски за фонд “Безработица” за последните 24 календарни месеца, предхождащи месеца на прекратяване на осигуряването, и не може да бъде по-малко от минималния дневен размер на обезщетението за безработица, определени със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за всяка календарна година. За 2016 г. този размер е 7,20 лв.

    Времето, за което ще имате право на обезщетение се определя в зависимост от Вашия трудов стаж до момента.

    Осигурителен стаж / Период за изплащане
    /години/ на обезщетението (месеци)
    до 3 години - 4 месеца
    от 3 до 5 години - 6 месеца
    от 5 до 10 години - 8 месеца
    от 10 до 15 години - 9 месеца
    от 15 до 20 години - 10 месеца
    от 20 до 25 години - 11 месеца
    над 25 години - 12 месеца

    Анелия Петрова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда