Задай въпрос тук
svetla georgieva svetla georgieva psiholog

Здравни осигуровки при двама работодатели



Здравейте,
При първия си работодател съм в неплатен годишен отпуск от 19.09.2016 до 19.09.2017. Сега съм при друг работодател. Първият ми работодател ме задължава да си платя здравните осигуровки към него за целия период на неплатения отпуск. Това редно ли е?



Отговори

  • Здравейте !

    Кой плаща здравните осигуровки зависи от това по чия инициатива е неплатения отпуск.

    Съгласно чл.40,ал.1, т.1, буква "б" от Закона за здравното осигуряване здравната вноската е изцяло за сметка на осигуреното лице - когато неплатеният отпуск е по негово желание. Това означава, че ако вие по ваша инициатива сте поискали да ползвате неплатен отпуск и вашият работодател се е съгласил с вашето желание, то здравната осигуровка за времето на неплатения отпуск е за ваша сметка. Вие трябва да заплатите нужната сума на вашия работодател, а той от името на фирмата има задължение да я внесе в бюджета.

    Ако инициативата за неплатения отпуск е от работодателя, то тогава вашата здравната осигуровка е изцяло за негова сметка.

    Анелия Петрова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗЗО