Задай въпрос тук
Светозара Бояджиева Светозара Бояджиева Учител

Право на отпуска преди 8 месеца стаж



Здравейте!

Учител съм от тази година и все още нямам 8 месеца трудов стаж? Имам ли право на отпуска преди тези 8 месеца?



Отговори

  • Здравейте !

    Съгласно чл.155, ал.2 от КТ при постъпване на работа за първи път работникът може да ползва платения си годишен отпуск, когато придобие най-малко 8 месеца трудов стаж. Това означава, че работникът има право ефективно да използва платен годишен отпуск едва след като е придобил 8 месеца трудов стаж.

    През тези първи 8 месеца имате право на неплатен отпуск, но само с разрешение на работодателя.

    Анелия Петрова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата