Красимира Славчева Красимира Славчева учител

Сключване на граждански договор със задна дата



Здравейте,
Може ли да се сключи граждански договор за поръчка или услуга със задна дата - от м.Май 2016 г. до м.Септември 2016 г. с месечен хонорар 350 лв.? Лицето не е в трудови правоотношения и това е единствения му доход. Лицето се самоосигурява по ЗЗО.





Отговори

  • Здравейте,

    Не виждам пречка да се сключи такъв договор със задна дата, предвид, че сключването на тези договори не е обвързано със задължение и срокове за обявяване пред НАП, както трудовите например.

    Щом това е единствен доход на лицето следва, че ще бъде удържан само данък не и осигуровки и корекция на подадените данни с Декларация 1 и 6 няма да бъде необходима. На лицето следва да се предоставят необходимите бележки, с които то ще декларира дохода си в годишната си декларация по чл.50.

    От страна на дружеството следва данъка да бъде удържан и внесен в съответните срокове за тримесечието. Декларирането на данъка е с Декларация по чл.55 и Декларация по чл.73.

    Моля, имайте предвид, че то е лично становище на автора и няма обвързващ характер.

    Поздрави,
    Недялка Куфарова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗДДФЛ

-->