Задай въпрос тук
Мариана Николаева Мариана Николаева продавач

Бременност при трудов договор със срок на изпитване



Здравейте.
Назначена съм на трудов договор на основание чл.67, ал.1, т.1, във връзка с чл.70 от КТ със срок за изпитване шест месеца. Срокът за изпитване е уговорен в полза на работодателя. Дали ако забременея преди изтичането на изпитателния срок, работодателят може ли да ме уволни и ако ме уволни, мога ли да получавам обезщетение за майчинство?



Отговори

  • Здравейте !

    Ако срокът на изпитване е уговорен в полза на работодателя, то в рамките на изпитателния срок той може да прекрати трудовия договор с вас, въпреки че в този момент сте бременна. В този случай вие не попадате под закрилата на закона предвидена в чл.333 от КТ.

    Анелия Петрова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата