Елеонора  Константинова Елеонора Константинова служител

Облагане на получена сума от фонд земеделие



Здравейте,
Регистриран ЗП /пчелар/ получава м.август 2016 г. обезщетение от ДФЗ за принудително убити пчели, тъй като са били болни. Тази сума облагаема ли е? Ако е такава, при определяна на авансовият данък ще се приспаднат ли 60% нормативно признати разходи, както и осигуровките за тримесечието и върху получената сума да се внесе данъка?



Отговори

  • Здравейте,

    Според законодателството на България обезщетенията за имуществени и неимуществени вреди, с изключение на обезщетенията за пропуснати ползи са необлагаем доход, т.е. не дължите данък за полученото обезщетение.

    За справка: чл. 13, ал. 1, т. 13 от ЗДДФ

    Моля, имайте предвид, че това становище е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    С уважение!
    Салих Асанов
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗДДФЛ

-->