Задай въпрос тук
Виолета Станишева Виолета Станишева Учител

Обезщетение за оставане без работа



Здравейте,
при прекратяване на трудов договор по чл.326, ал.1, т.6 - поради липса на необходимата квалификация и образование, освен обезщетение за неспазено предизвестие, работодателят дължи ли и обезщетение за времето, през което лицето е останало без работа, но не повече от 30 дни?



Отговори

  • Може би имате в предвид чл.328, ал.1, т.6 от Кодекса на труда. Ако трудовият договор бъде прекратен на основание на този член, то работодателят не дължи обезщетение на работника за времето, през което е останал без работа, но за не повече от 1 месец. Работникът има право на такова обезщетение само в случаите, описани в чл.222 от Кодекса на труда.

    Анелия Петрова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата