Потребител

Определяне на окончателен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица



Здравейте,

физическо лице е собственик на ЕООД и се самоосигурява чрез дружеството. Получава и суми за личен труд. Получава и доходи от наем. Тъй като за доходи от наем не се дължат осигуровки, въпросът е дали дохода от наем на лицето за 2016 г. трябва да се включи в таблиците 1 и 2?

Друго лице от м.01 до м.05 тази година е плащало само здравни осигуровки, тъй като не е работило през тези месеци, от м.06 2016 започва да се самоосигурява чрез дружество ЕООД, не получава суми от личен труд, но също има доход от наем и въпросът и тук отново е дали дохода от наем трябва да се включва в тези таблици и по какъв начин трябва да се отрази в таблиците информацията от м.01 до м. 05, когато за плащани само здравни осигуровки? Благодаря предварително на отзовалите се.



Отговори

  • Здравейте,

    доходите от наем са облагаем доход и би следвало да се включат в Годишната Данъчна Декларация. Данъчната основа се намалява с внесените от лицето осигуровки през годината, както и с 10% признати разходи.

    За справка: чл.31-32 от ЗДДФЛ

    Моля, имайте предвид, че това становище е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Салих Асанов
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗДДФЛ

-->