Кристиан Димитров Кристиан Димитров Потребител

Определяне на платен отпуск



Здравейте,
Имам стаж една година във фирмата, в която работя. Имам и още толкова от преди това. В текущата фирма няма как да ползваме платени отпуски, понеже нямаше кой да работи. Мога ли, при прекратяването на ТД да изискам обезщетение за неизползван платен отпуск?

Самият ТД беше набързо скалъпен, очевидно от неразбиращ човек или измамник, без клаузи за отпуски, предизвестия и т.н. Как се определят тогава тези неща?



Отговори

  • Здравейте,

    на основание чл. 224, ал 1 от Кодекса на труда "При прекратяване на трудовото правоотношение работникът или служителят има право на парично обезщетение за неизползвания платен годишен отпуск".

    Това, че в договора Ви не са посочени следните права, не означава, че не Ви се полагат. Прилагат се общите разпоредби на Кодекса на труда.

    Поздрави,
    Цветан.

  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->