Задай въпрос тук
Ралица Янева Ралица Янева Потребител

Пълно обещетение от БТ при освобождаване по чл.71



Здравейте,
Назначено е лице на трудов договор с 6 месеца изпитване в полза на работодателя (чл.70, ал.1 във връзка с чл.67, ал.1, т.1) считано от 15.05.2016г.

Дали мога да прекратя договора на основание чл.328, ал.1, т.3 след като е сключен на това основание и каква е процедурата? Ако в т.1 не е възможно това освобождаване, то ако бъде прекратен по чл.71 ще има ли право на пълно обещетение от БТ или ще бъде на минималното?



Отговори

  • При прекратяване на трудов договор по чл.71 от Кодекса на труда (прекратяване на договор със срок на изпитване) ще имате право на обезщетение от бюрото по труда като време в зависимост от вашия трудов стаж и като обезщетение в зависимост от размера на сумите, върху които сте били осигурявани.

    Времето, за което ще имате право на обезщетение се определя в зависимост от Вашия трудов стаж до момента.

    Осигурителен стаж Период за изплащане
    /години/ на обезщетението (месеци)
    до 3 години - 4 месеца
    от 3 до 5 години - 6 месеца
    от 5 до 10 години - 8 месеца
    от 10 до 15 години - 9 месеца
    от 15 до 20 години - 10 месеца
    от 20 до 25 години - 11 месеца
    над 25 години - 12 месеца

    Анелия Петрова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата