Задай въпрос тук
Даниела Петкова Даниела Петкова Подпор на персонал

Освобождаване от работа по време на изпитателен срок



Здравейте,
По кой чл. трябва да ме освободят за да мога да отида на борсата по труда?

10 дни преди изтичането на изпитателния ми период, новият ми шеф от две седмици реши да прекрати договора ми, защото не можел да намери общ език с мен (въпреки, че оценявал колко голям специалист съм и че работя отдадено). Ако е по взаимно съгласие ще имам ли възможност?



Отговори

  • Ако договорът ви бъде прекратен по взаимно съгласие на основание чл.325, ал.1, т.1 от Кодекса на труда (по взаимно съгласие на страните) ще имате право на 4 месеца обезщетение то Бюрото по труда в минимален размер от 7,20 лв.на ден.

    При прекратяване на трудов договор по чл.71 от Кодекса на труда (прекратяване на договор със срок на изпитване) ще имате право на обезщетение от бюрото по труда като време в зависимост от вашия трудов стаж и като обезщетение в зависимост от размера на сумите, върху които сте били осигурявани.

    Времето, за което ще имате право на обезщетение се определя в зависимост от Вашия трудов стаж до момента.

    Осигурителен стаж Период за изплащане
    /години/ на обезщетението (месеци)
    до 3 години - 4 месеца
    от 3 до 5 години - 6 месеца
    от 5 до 10 години - 8 месеца
    от 10 до 15 години - 9 месеца
    от 15 до 20 години - 10 месеца
    от 20 до 25 години - 11 месеца
    над 25 години - 12 месеца

    Анелия Петрова
  • Много благодаря!
  • т.е. да разбирам по-добре по чл. 71 от колкото по взаимно съгласние.
    При положение че аз имам над 3 години общо (6 месеца на последното място) и съм била осогуряване на брутна заплата от 1600лв.?
  • Да, прекратяване на договора по чл.71 е по-добрия вариант.

    Анелия Петрова
  • Много Ви благодаря за съдействието!

    Поздрави и всичко най-добро!
    Даниела
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата