Задай въпрос тук
нели петрова нели петрова Потребител

Платен отпуск при първа работа



На работа съм от 1 февруари, като учител в детска градина. Имам ли право на платен отпуск и ако имам право, на колко дни? Не съм работила на друго място и само тук ми е стажът.



Отговори

  • Здравейте !

    Съгласно чл.155, ал.2 от КТ при постъпване на работа за първи път работникът може да ползва платения си годишен отпуск, когато придобие най-малко 8 месеца трудов стаж. Това означава, че работникът има право ефективно да използва платен годишен отпуск едва след като е придобил 8 месеца трудов стаж. След като до сега нямата трудов стаж и сте започнали първата си работа на 01 Февруари тази година, то вие ще имате право ефективно да използвате платен годишен отпуск след 01.10.2016 г. Ако не ви се полагат допълнителни дни платен отпуск или ако не сте уговорили по-големи размери, а имате право на стандартните 20 дни, то за периода от 01 Февруари до края на годината ще имате право на 18 работни дни платен отпуск, който ще можете да използвате едва след 01.10.2016 г.

    Анелия Петрова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда