Задай въпрос тук
Цветелина Григорова Цветелина Григорова Потребител

Изплащане на болничен



Здравейте ,
В болничен съм от 30.04 - 08.06, имам 6 месеца и дори повече трудов стаж, но с прекъсване от една седмица. Ще ми бъде ли изплатен болничен от НОИ или само този от работодателя за първите 3 дни?



Отговори

  • Здравейте !

    Право на парично обезщетение за времето на отпуск поради временна неработоспособност се придобива при наличието на следните условия:

    1. към деня на настъпване на временната неработоспособност лицето да е осигурено за общо заболяване и майчинство, т.е. да упражнява трудова дейност, която е основание за осигуряване и да са внесени или дължими осигурителни вноски върху получено, начислено или неначислено трудово възнаграждение;

    2. лицето да има най-малко 6 месеца осигурителен стаж като осигурено за общо заболяване и майчинство. Това изискване не се отнася за лицата, ненавършили 18-годишна възраст и за придобиване право на парично обезщетение за трудова злополука и професионална болест. Шестмесечният стаж може да бъде прекъснат или непрекъснат, да е положен при различни работодатели, като не е задължително да е положен непосредствено преди излизането на лицето в отпуск поради болест;

    3. да е разрешен отпуск поради болест, т.е. да е издаден болничен лист от органите на медицинската експертиза. (чл. 40, ал. 1 и ал. 2 от КСО, чл. 162 от КТ)

    Това са условията за придобиване право на парично обезщетение при временна неработоспособност. Това, че имате прекъсване на стажа от една седмица не е пречка да придобиете право на парично обезщетение, стига да сте изпълнили записаните условия.

    Анелия Петрова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗЗО