Ивелина Христова Ивелина Христова ЦДГ“Мечо Пух“ директор

Обезщетение при пенсиониране



Институцията е детска градина. Имаме служител - учител, на който му предстои пенсиониране. През последните 10 години е работил в сферата на образованието, синдикален член. В два периода от посочените 10 г. има прекъсване от 5 и 6 месеца. През това време лицето не е било на трудовата борса, а се е самоосигурявало като управител на ЕООД. Какъв размер обезщетение следва да му се изплати на основание чл.222, ал.3 от КТ - 2 или 8 брутни заплати?



Отговори

  • Здравейте г-жо Христова,
    за да получи лицето по-високото обезщетение по чл. 222, ал.3, а именно 8 брутни заплати трябва да е работил при един и същ работодател и там да е придобил 10 години трудов стаж. Това, че лицето е работило в сферата на образованието не означава, че е работило при един работодател. Ако трудовият договор е сключен с ЦДГ, от всяко ЦДГ е отделен работодател. Ако трудовият договор се сключва със съответната община и местоработата е различна детска градина, то работодателя е един и същ.

    Поздрави,
    Доника Маринова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->