Задай въпрос тук
   Потребител

Осчетоводяване на фактура за услуга от САЩ



Фирма, нерегистрирана по ЗДДС получава фактура за участие в конференция от фирма от САЩ. Конференцията ще се проведе в Испания. Как следва да се осчетоводи този разход?



Отговори

  • Здравейте,

    На регистрация по ЗДДС подлежи всяко данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6 от ЗДДС, което получава услуги с място на изпълнение на територията на страната, които са облагаеми и за които данъкът е изискуем от получателя по чл. 82, ал. 2 от ЗДДС. Във вашия доставчикът осигурява достъп (вход) чрез продажбата на абонаменти или друга форма на плащане. Мястото на изпълнение е там, където фактически се провежда събитието. Вие сте платили, за да бъдете допуснати до него. За вас няма задължение да се облагате с протокол и да се регистрирате по ЗДДС.
    За счетоводни цели трябва да отчетете разход и задължение към доставчик.
    Необходима е повече информация за дейността на фирмата и посетенета конференция, за да се вземе отношение относно третирането на разхода съгласно ЗКПО.

    Поздрави,
    Васил Пантев

  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->